Trophies of the ACT

Rowing ACT was founded in 1964. Since that time many trophies have been created. Some of these trophies are no longer relevant, for example races involving tubs, some have been obscured by the mists of time or simply lost. However, a good number of trophies have endured and Rowing ACT has catalogued them to honour those who have been successful over the years.

A full listing of trophies and other awards are set out at the bottom of this page.

Trophy Calendar

TIMING AWARD
ANU Regatta (early February) Steve Fairbairn Memorial Cup
End of Season (March) ACT Championship Pennant, ACT Men’s Championship Pennant, ACT Women’s Championship Pennant,  Banjo Cup, Cliff Hills Shield, Golden Jubilee Trophy, Greg Welsh Cup, Phere Niki,  President’s Shovel,  Skipper’s Shield, Uriarra Cup, Veteran Fours Plate
WTT (September) Lyn Cirulis Shield, Mark Kwiatkowski Cup
Col Panton (October) Black Pete Plate, Cootapatamba Trophy, David Stedgeman Trophy, Panton Memorial Trophy
Disher Cup (October) Disher Cup
Head of the Molonglo (November) Head of the Molonglo

Trophies by Category

1. Summer Season

ACT Championship Pennent  Phere Niki
ACT Men’s Championship Pennent Presidents Shovel
ACT Women’s Championship Pennent Scullers Cup
Banjo Cup Uriarra Cup
Golden Jubilee Trophy Veterans Fours Plate
 Greg Welsh Cup Flotta Lauro Bowl
Other Regatta trophies
Canberra Day Bucket Steve Fairbairn Memorial Cup

2. Winter Time Trials

The winter time trail series was started  by Mark Kwiatkowski of Canberra Rowing Club.  It was subsequently handed over to Rowing ACT which has run it ever since.  The race is over about a 4 km course running from Scrivener Dam to Yarralumla Bay, following the contours of Lake Burley Griffin.  Although there are a range of prizes, there are two main awards.

3. The Col Panton (/Marathon) Trophies

Black Pete Plate David Stegeman Trophy
Cootapatamba Trophy  Skippers Shield
Panton Memorial Trophy

4. The Cliff Hills Shield for Contribution to ACT Rowing

Many people contribute, some are recognised but the efforts of all are appreciated.

Cliff Hills Shield

5. Disher Cup

The Disher Cup is an annual race Men’s 8+  limited to ACT universities and military colleges

6. Head of the Molonglo

The Head of the Molonglo is an annual big boat race covering a 6.8 km course.

7. Head of the Lake

The Head of the Lake is a schools regatta.  The Fraser Cup is awarded for the Schoolboys 8.

8. Events of the past – old and lost trophies  

These trophies are no longer awarded, missing or both. If you know where any of these trophies please contact Rowing ACT.Awards Calendar

ACTEW Radford Trophy Cotter Cup Peter Wilkinson Trophy
ACTRA Cup Donoghoe Family Trophy
Ada Libbis Trophy  Garran Cup Schoolboy Tub Four Trophy
Ampol Trophy
Bill O’Brien Shield  Shakespear Cup  The Doc’s Cup
Burley Griffin Plate Gluckwunsch Cup Westbourne Woods Plate
CGS Association Cup Molonglo Cup
Corin Bowl NCDC Rose Bowl Yarramundi Medal

Trophies in Alphabetical Order

ACT Premiership Pennent ACT Championship Club
Men’s Premiership Pennent ACT Men’s Championship Club
ACT Women’s Premiership Pennent ACT Women’s Championship Club
ACTEW Radford Trophy Schoolboys Quad Scull at the Radford Regatta
ACTRA Cup Champion 3rd Grade Women’s Four
Ada Libbis Trophy Lightweight Men’s 4+
AMPOL Trophy Champion Women’s Open Four
Banjo Cup Men’s Open 4+
Bill O’Brien Shield Club point score
Black Pete Plate Fastest women’s boat in Col Panton Marathon who do not receive financial support
Burley Griffin Plate Novice Lightweight Men’s 4+
Canberra Day Bucket Women’s Open 8+
CGS Association Cup Schoolboys’ 1x
Cliff Hill Shield Service to ACT Rowing
Cootapatamba Cup Fastest 4x in the Col Panton Marathon
Corin Bowl Champion Schoolboy 1st Four
Cotter Cup Champion Schoolboy 3rd Four
David Stegeman Trophy Fastest 4+ in the Col Panton Marathon
Disher Cup Men’s 8+ from ACT universities and military colleges
Doc’s Cup Champion Schoolboy 2nd Four
Donoghoe Family Shield Schoolgirls Fours Championships
Flotta Lauro Bowl Champion 3rd Grade Men’s Eight
Fraser Cup Schoolboys 8+
Garran Cup Schoolboys/ Junior Mens 4x+
Gluckwunsch Cup Intermediate Men’s Four
Golden Jubilee Trophy Women’s 8+ of the ACT
Greg Welsh Cup Schoolgirls’ 8+
Kwiatkowski Cup Best performance by a male sculler during annual Winter Time Trials
Lyn Cirulis Shield Best performance by female sculler during annual Winter Time Trials
Molonglo Cup Mens Intermediate 4+
NCDC Rose Bowl Mens Novice 4+
Panton Memorial Trophy Winner of the Col Panton Marathon
Peter Wilkinson Trophy Outstanding improvement during the season
Phere Niki Trophy Club with highest points score from ACT Championship regatta
Presidents Shovel Men’s Intermediate 8+
Schoolboy Tub Four Trophy  Schoolboy Tub Four
Sculler’s Cup Champion Women’s Open Single Scull
Shakespear Cup Open Men’s 8 at CGS Regatta
Skippers Shield Fastest boat in the Col Panton Marathon
Steve Fairbairn Memorial Cup Highest pointscore at the Annual ANU Regatta
Uriarra Cup Men’s Open 8+ ACT Championship
Veteran Four Plate Masters Men’s 4+
Westbourne Woods Plate Schoolgirls Eights Championship
Yarramundi Medal Awarded each year to most successful male and female athletes at the ACT Championship regatta