Summer Regatta Trophies

 

Champions Regatta

There are a number of key events run during the regattas season for which trophies are currently awarded.

  • Phere Niki  – points at Champs
  • Uriarra Cup – ChMO8+
  • Golden Jubilee Trophy – CHOw8+
  • Greg Welsh Cup – Ch SG8+
  • Banjo Cup – Ch MO4
  • Molonglo Cup
  • Scullers Cup – ChW1x
  • Veterans Fours Plate
  • Presidents Shovel – Ch 2nd grade 8+

Other Regatta trophies

  • Canberra Day Bucket8+ closest to Canberra day
  • Fairnbairn Cup – School girls Ch 8+

 

Phere Niki Trophy

For club with highest aggregate points from the ACT Championship regatta.

Inscription:

PHERE NIKI
(Bring Victory Trophy)
Donated by
CHANDRIS LINES
for the
Most Successful Club
at the
ACTRA
Annual Regatta

Results:

Year Winner Year Winner Year Winner
1972
ANU 1993 CRC 2013 CRC
1973
RMC 1994 No data 2014 CRC
1974
RMC 1999 Available 2015 CRC
1975
RMC 2000 CGS  2016  CRC
1976
ANU 2001 No data
1977
CGS 2003 Available
1978
CGS 2004 CGS
1979
CGS 2005 No data
1980
CRC 2007 Available
1981
CGS 2008 CRC
1982 CGS 2009 Radford
1983
CGS 2010
1984
No data 2011 Radford
1992
Available 2012 Radford

 

Uriarra Cup

For club with highest aggregate points from the ACT Championship regatta.

Inscription:

THE URIARRA CUP
Presented by Mr D. G. Hyles
for Competition among eight oared crews
in the Australian Capital Territory

Results:

URIARRA CUP
Year
Winner
Year
Winner
Year
Winner
Year
Winner
Year
Winner
1980
CRC
1990
CRC
2000
CGS
2010
CGS
1981
CGS
1991
CRC
2001
2011
CRC
1972
ANU
1982
CGS
1992
CRC
2002
2012
ANU
1973
RMC
1983
CGS
1993
CRC
2003
2013
CRC
1974
RMC
1984
Easts
1994
CRC
2004
CRC
2014
CRC
1975
RMC
1985
CRC
1995
2005
CRC
2015
CRC
1976
ANU
1986
CRC
1996
CRC
2006
CRC
 2016  ANU
1977
CGS
1987
CRC
1997
2007
CRC
1978
ANU
1988
CRC
1998
2008
CRC
1979
ANU
1989
CRC
1999
2009
CGS

 


 

Golden Jubilee Trophy

Womens 8+ of the ACT.

Donated by Canberra Rowing Club May 2014

2015                CGGS

 

Greg Welsh Cup

Champion School Girls Eight

Inscription:

For the Championship Schoolgirl VIII
of the ACT
In memory of the service to rowing
of Greg Welsh (1953-2004)
Trophy proudly provided by Ernst and Young, Canberra

Results:


Results:

2004     CRC

2014      CGGS

2015       CGGS

2016      Daramalan

Banjo Cup

Inscription:

The Banjo Cup
Presented by Mr G. D. Hyles
for
Competition among Four oared crews
in the Australian Capital Territory

Inscribed Results:

27-3-65 CANBERRA R.C.
12-3-66 BURNS R.C.
1967 CANBERRA R.C.
1968 BURNS R.C.
1969 BALMAIN R.C.
1970 BALMAIN R.C.
1972 ANU BOAT CLUB
1973 RMC BOAT CLUB
1974 SWITZERLAND
1975 ANU BOAT CLUB
1976 ANU BOAT CLUB
1977 CANBERRA GRAMMAR SCHOOL
1978 ANU-CRC LIGHTWEIGHTS
1979 ANU LIGHTWEIGHTS
1980 EASTERN SUBURBS R.C.
1981 EASTERN SUBURBS R.C.
1982 EASTERN SUBURBS R.C.
1983 EASTERN SUBURBS R.C.
1984 EASTERN SUBURBS R.C.
1985 CRC
1986
1987
1988
1989 CRC
1990 CRC
1991 CRC
1992 CRC
1993 CRC

Other Results

No records from 1994 to 2007

2008    ANUBC

2009    CRC

2010    BMRC

2011    CRC

2012    CRC

2013    CRC

2014    CRC

2015    CRC

2016    CRC/ANU

Molonglo Cup

Fastest Intermediate Men’s 4+

Inscription:

A.C.T.R.A.
THE MOLONGLO CUP
FOR MAIDEN FOURS

Inscribed Results:

1970 Balmain RC
1971 RMC
1972 St Andrews College
1973 CRC
1974 RMC
1975 CGS
1976 Telopea/Narrabundah S.R.C
1977 CRC
1978 Telopea/Narrabundah S.R.C
1980 Canberra Grammar
1981 Canberra Grammar
1982 Canberra Grammar
1983 CGS
1984 CGS
1985 CGS
1986 CGS
1987 CGS
1988 CGS
1989 Sydney Grammar
1990 CGS
1992 CGS 1st IV
1993 CGS
1994 CGS
1995 CGS

 

Sculler’s Cup

ACT Champion Woman Sculler

 Inscription:

The Scullers Cup
presented by
D Bagnall and J Wolfe
for the
Champion Woman Sculler
in the ACT

Results:

1978 L. Paton, ANU
1979 R. Dubs, ANU
1980 R. Dubs, ANU
1981 S. Donoghoe, CRC
1982 S. Donoghoe, CRC
1983 S. Donoghoe, CRC
1984 M. Kidd, ANU
1985 A. Chinn, CRC
1986 A. Chinn, CRC
1987 A. Chinn, CRC
1988 A. Chinn, CRC
1989 A. Chinn, CRC
1990 A. Chinn, CRC
1991 B. Sack, NRC
1992 K. Knowler, ANU
1993 A. Ferguson, CRC
1994 Balanda Sack, Narrabundah RC
1995 [unknown]
1996 [unknown]
1997 [unknown]
1998 [unknown]
1999 J. Robinson, Melbourne RC
2000 K. Knowler, CRC
2001 No Race
2002 L. Staruskiewicz, LTRC
2003 K. Knowler, CRC
2004 S. Mills, CRC
2005 Y. Burraston, ANU

2006    Tara Huntley CRC

2007    P Eddington    Shoalhaven

2008    Kerry Knowler            CRC

2009    L Szatsznjder  AIS

2010    M Bagworth    CRC

2011    Rhianan Hughes CRC

2012    Jacqueline Williams ANU

2013    B Andrews ANU

2014    Hannah Every Hall Dutton Park

2015    Cara Grzeskwiak  CLRC

2016    Cara Grzeskwiak  CLRC

 

Veteran Plate 4

A.C.T. Champion Veteran Four

Inscription:

A.C.T. Champion
Veteran Four
presented by
R. Ashman D. Bagnall
M. Churchill J. Preston
J. Wolfe

Inscribed Results:

Results

2010    BMRC

2011    CRC

2012    CRC

2013    CRC

2014    CRC

2015    CRC

2016    Shore Composite

President’s Shovel

ACT Champion 2nd Grade VIII

Inscription:

The Presidents Shovel
for the Champion 2nd Grade VIII of the ACT
________________
Presented By
J J Moore Esq
President of the A.C.T. Rowing Assoc.
1977-78
Who, throughout his rowing career, was known to his crewmates as “shovel”

Inscribed Results:

1978 CANBERRA GRAMMAR
1979 EASTS ROWING CLUB
1980 CANBERRA GRAMMAR
1981 CANBERRA GRAMMAR
1982 CANBERRA GRAMMAR
1983 CANBERRA ROWING CLUB
1988 CANBERRA GRAMMAR
1989
1990
1991 CGS 1st VIII
1992 CGS 1st VIII
1993 ANU 1st VIII
1994 CGS/ANU
1997 CGS 1st VIII

Other Results

2004 CRC
2011 CGS
2012 CRC
2013 CRC
2014 CRC
2015 CRC
 2016 CRC

 

Canberra Day Bucket

ACT Champion Senior Eights

Inscription:

A.C.T. Rowing Association
The Canberra Day
And
Ron Starr Motors
Senior Eights

Inscribed Results:

1977 CGS FIRST EIGHTS
1978 CGS
1979 CGS
1980 NA
1981 NA
1982 NA
1983 CGS
2010 CGS
2011 CRC
2012 ANU
2013  CRC
2014 CRC
2015

2016         ANU

Fairbairn Cup

Highest Pointscore at the Annual ANU Regatta

Inscription:

THE
STEVE FAIRBAIRN
MEMORIAL CUP
(Presented by The Honourable D. F.FAIRBAIRN MP)

 

1971-72 ANU Boat Club
1972-73 RMC Boat Club
1973-74 RMC Boat Club
1974-75 RMC Boat Club
1975-76 ANU Boat Club
1976-77 ANU Boat Club
1977-78 ANU Boat Club
1978-79 Canberra Grammar
1979-80 ANU Boat Club
1980-81 ANU Boat Club
1993 CRC

Recent winners

2013    Radford

2014    Kinross

2015    Kinross

2016    CRC